Sokan kérdezitek Tőlem, hogy hogyan lehet hosszútávon Thaiföldön maradni, illetve, milyen lehetőségek vannak a letelepedésre. Ez teljesen egyéntől függ, hiszen mindenkinek mások az elképzelései.
Ellenben, azt érdemes tudni, hogy nem a legegyszerűbb Thaiföldön vízumot szerezni és letelepedni, és az illegális tartózkodást jobb, ha meg sem kockáztatja senki.
Vízummentesség:
Sok nemzetiség (többek között, mi magyarok is) turisztikai célból vízummentesen léphet be Thaiföldre. Jelenleg magyar állampolgárok vízum nélkül 60 napot tartózkodhatnak az országban. Ez a jelenlegi szabályok szerint érvényes, azt mi sem tudjuk, hogy meddig marad ez így, hiszen korábban 60 nap helyett, csak 30 napot kaptunk, mi magyar állampolgárok is.
Ha egy picivel meghosszabbítanánk ott tartózkodásunkat, akkor a helyi Bevándorlási Hivatalban erre van lehetőségünk, további 1,900 bahtért.
Turista vízumok:
Normál esetben amennyiben, 60 napnál többet szeretnénk eltölteni Thaiföldön, akkor turista vízumra lesz szükségünk. Ennek igénylésére jelenleg elektronikusan van lehetőség a https://www.thaievisa.go.th/ weboldalán keresztül.
Minden esetben érdemes felvenni a Thaiföldi Királyság Nagykövetségével a kapcsolatot és pontosan megkérdezni Tőlük, hogy milyen dokumentumokra lesz szükségünk a vízumigényléshez.
A nagykövetségen dolgozók nagyon segítőkészek, gyorsan válaszolnak és megfelelő tájékoztatást adnak. Őket, az alábbi linken érhetitek el: https://budapest.thaiembassy.org/en/index
A turista vízum 60 napos tartózkodást tesz lehetőve, mely további 30 nappal meghosszabbítható a helyi bevándorlási hivatalban 1,900 bahtért.
Mire is van szükségünk a Turista vízum igényléséhez?
érvényes útlevélre (mely legalább 6 hónapig érvényes a hazaérkezéstől számítandóan)
fotó az útlevél első oldaláról, illetve azon oldalakról, amelyek nemzetközi utazásokat tartalmaznak az elmúlt 12 hónapban
6 hónapnál nem régebbi igazolványfotóra (a Nagykövetség elfogad telefonnal készített fotókat is)
nyilatkozat a vízumdíjról és az adatkezelésről
retúr repülőjegyek
szállásfoglalás
bankszámlakivonat
igazolványok (személyi igazolvány, lakcímkártya)
egy fotó, melyben az útlevelet a kezedben tartod
illetve, az aláírt Declaration Form, melyet itt is letudtok tölteni:
Ára: 36 EUR
Többszöri belépéses turista vízum: Az alábbi vízumtípusra majdnem ugyanazok a feltételek vonatkoznak, mint a sima turista vízumra, de magasabb összeggel kell rendelkeznünk a banszámlán, illetve vízumdíj is magasabb, 176 EUR
Nem bevándorló vízumok:
A nem bevándorló vízumok különböző kategóriákba sorolhatók, mindegyiket konkrét célokra szabják.
Nem bevándorló vízumkategóriák:
1. Nem bevándorló B vízum, avagy üzleti vízum
Cél: olyan külföldieknek, akik Thaiföldön kívánnak vállalkozást alapítani vagy folytatni, illetve azoknak akik az országban kívánnak dolgozni egy adott cégnél.
Jogosultság: a vízum megszerzéséhez már meglevő állásra lesz szükségünk egy Thaiföldön bejegyzett cégnél. Saját cég alapításának esetében rengeteg további tényezőnek szükséges megfelelni.
Érvényesség: a vízumot először 90 napra adják ki, (melynek ideje alatt meg kell szerezni a Work Permit-et is), majd ezt hosszabbítják további 1 évre.
A munkavállalónak, 1 éves ott tartózkodása alatt minden 90 napban szükséges megjelennie a Bevándolási Hivatalban lakcímbejelentés miatt.
Minden Non-B vízumnál hasonlóak ez elvárások, de lehetnek eltérések. Én korábban tanári vízummal dolgoztam kint, így itt további feltételeknek is meg kellett felelni, mint a vízum alapfeltételei. Thaiföldön való tanítással, vízummal kapcsolatos informácókkal engem is tudtok keresni az "Utazási tancsadás" menüpont alatt.
2. Tanulói vízum (NON-ED)
Cél: Oktatási tevékenységek, például egy thai nyelviskolában való tanulás, vagy egyetemi oktatás külföldiek számára.
Erről Schlögl Dóra - "Egyetemistaként Thaiföldön" blogját is érdemes lehet elolvasni, hiszen hasznos információkat ír lenne benne jövendőbeli diákoknak, akik Thaiföldön tanulnának: Egyetemistaként Thaiföldön
Alkalmasság: egy akkreditált thai iskola vagy intézmény elfogadólevele szükséges.
Érvényesség: az oktatási program időtartamára adják ki. Itt is először 90 napra, melyet szükséges meghosszabbítani a helyi Bevándorlási Hivatalban.
Hosszú távú tartózkodás:
Nyugdíjas vízum (nem bevándorló O-A vízum)
Cél: 50 éves vagy idősebb személyek nyugdíjba vonulása Thaiföldön. Ez a fajta vízum nem jogosítja fel az igénylőt munkavállalásra!
Az OA vízum egy éves tartózkodást biztosít Thaiföldön, és minden évben megújítható.
Alkalmasság: minden esetben több feltételnek kell megfelelni, melyek megkövetelik a pénzügyi tényezők teljesítését, beleértve egy adott meghatározott bankbetét fenntartását, illetve nagyon fontos, hogy bizonyos betegségek esetén nem adják meg a vízumot, tehát igazolni kell, hogy egyikben sem szenved az illető.
Feltételek:
a jelentkezőnek legalább 50 évesnek kell lennie
Meg kell felelnie valamely pénzügyi követelményeknek: 800,000 bahtos fedezetnek a thai bankszámlán a vízumbenyújtást megelőző 2 hónapig, 65,000 bahtos havi bevétel vagy ennek a kettőnek a kombinációja, mely kiadja a 800,000 bahtos összeget
A vízumigényléshez szükséges dokumentumok közé tartozik a bankszámlakivonat, az orvosi igazolás, az erkölcsi bizonyítvány és a biztosítás megléte.
Thailand Elite Visa: a thaiföldi elite vízum egy komolyabb és drágább vízumtípus, mely 5, 10 vagy 20 éves tartózkodásra ad lehetőséget, de természetesen ennek komoly feltételei vannak.
Az Elite vízumok költségei:
Elite Easy Access
érvényessége: 5 év
600 000 thai bahtba kerül
Nincs korhatár
Elit családi vízum
a tagság érvényessége 10 év
az Elite Visa érvényessége 5 év, mely további 5 évre meghosszabbítható
800 000 thai bahtba kerül
ovábbi családtagok után 700 000 thai bahtot szükséges fizetni
Elite Privilege
a tagság érvényessége 10 év
az Elite Visa érvényessége 5 év, mely további 5 évre meghosszabbítható
1 000 000 bahtba kerül
további családtagok után 800 000 thai bahot kell fizetni
Nincs korhatár
Elite Superiority Extension
a tagság érvényessége 20 év
1 millió thai bahtba kerül
az Elite Visa érvényessége 5 év, mely további 5 évre meghosszabbítható
Elite Ultimate Privilege
a tagság érvényessége 20 év
2,14 millió thai bahtba kerül, illetve 21 400 thai baht éves díjat szükséges utána fizetni
az Elite Visa érvényessége 5 év, mely további 5 évre meghosszabbítható
a jelentkezőnek be kell, hogy töltse 20. életévét
Elite Family Premium
csak az Elite Ultimate Privilege tagok családtagjaira vonatkozik
tagsági díj 1 millió thai baht, illetve 10 000 baht éves díjat szükséges utána fizetni
A vízum 5 év után megújítható
DTV Vízum - A digitális nomádok és távoli munkavállalók új lehetősége
A DTV (Digital Nomad and Remote Work Visa) egy új lehetőség azok számára, akik távolról dolgoznak és hosszabb időt töltenének Thaiföldön. Az új vízum célja, hogy legális keretet biztosítson azoknak a szakembereknek, akik nem Thaiföldön működő cégnél dolgoznak, hanem távolról végzik munkájukat.
A DTV vízum jelenleg folyamatban van, de várhatóan rugalmas feltételeket biztosít majd a hosszabb távú ott-tartózkodáshoz, kedvező pénzügyi követelményekkel és munkavállalási engedély nélkül.
Fontos, hogy figyelmebe vegyétek, hogy az alábbi írás csak tájékoztató jellegű és fontos, hogy minden esetben felvegyétek a kapcsolatot a Thaiföldi Királyság Nagykövetségével. Az nagykövetség oldalán, pedig minden típusú vízumról megtalálhatjátok a pontos információkat.
Vízumokkal, nyelvtanulással és munkaválallással kapcsolatos tanácsadással keressetek az "Utazási tanácsadás" menüpontja alatt, majd töltsétek ki az oldalán alján szereplő űrlapot.
Forrás/Credit:
Siam Legal
Royal Thai Embassy Budapest

Comments